RecordMyDesktop to narzędzie pozwalające nam na zgrywanie tego co aktualnie dzieje się na naszym pulpicie. W porównaniu z innymi aplikacjami tego typu nie obciąża 'znacząco' komputera. Dla użytkowników unikających jeszcze zbytniego kontaktu z konsolą istnieją interfejsy graficzne: gtk-recordmydesktop oraz qt-recordmydesktop. W przypadku tego drugiego niestety nadal brak go w repozytoriach dla Ubuntu, a i ciężko o znalezienie działającej paczki deb (chociaż takowe się pojawiają). Odmienna sytuacja z gtk-recordmydesktop:
Instalacja w konsoli Ubuntu:
sudo apt-get update
sudo apt-get --yes install recordmydesktop gtk-recordmydesktop
Aplikacja oferuje dodatkowo nagrywanie dźwięku. Współpracuje stabilnie z ALSA, OSS, JACK oraz Pulse. RecordMyDesktop pliki wyjściowe zapisuje 'tylko' w otwartych formatach. Obraz kodowany jest w formacie Theora, a dźwięk w Vorbis. Chce się rzec: bardzo dobrze bo mamy własne otwarte formaty.
OK, zobaczmy jak to działa. Program uruchamiamy wybierając Dźwięk i Obraz --> gtk-recordmydesktop. Główne okno aplikacji wygląda tak:
By rozpocząć nagrywanie wystarczy klik na przycisk 'Nagrywaj'. Alternatywnie możemy rozpocząć oraz zakończyć pracę aplikacji ikoną zasiadającą na stałe w Obszarze Powiadomień. Narzędzie potrafi zgrywać również dźwięk. By zmusić RecordMyDesktop do współpracy z serwerem dźwięku Pulse musimy wejść w opcje zaawansowane --> dźwięk --> urządzenie --> wpisujemy pulse. Mamy również możliwość zmiany np. ilości klatek na sekundę, wybór katalogu dla danych tymczasowych oraz korzystanie z kompresji w locie. Po zakończeniu program zapyta gdzie zapisać plik wyjściowy z naszym filmem.
end.
A_J